Mít k odpadům v domě nebo v bytě nějaký vztah? Vždyť jsou to jen trubky, kudy proudí to, čeho se chceme zbavit, a jsme rádi, že to konečně zmizí z našeho dohledu. Ano, to je pravda, ale odpady jsou soustavou potrubí a armatur, o které je třeba pečovat, tedy vědět, jak je udržovat ve správné kondici, jak je čistit, a také mít povědomí o tom, co do nich patří, a co ne.
Co do odpadů patří, a co ne
Odpady z koupelny a z kuchyně slouží zejména k tomu, abychom prováděli pravidelnou očistu těla, a v kuchyni běžné mytí nádobí, to znamená konkrétně – v koupelně odtéká do odpadu odumřelá pokožka, vlasy, chlupy, kožní maz, kousky nehtů a nečistoty, které se na povrchu těla zachycují, a reagují spolu s mýdlem, šamponem či sprchovým gelem. V kuchyni používáme prostředky na mytí nádobí a umýváme pouze drobné částečky z jídla, které na nádobí ulpívají, jako je tuk, šťáva, omáčka atp. V žádném případě do odpadů nevhazujeme odkrájené kousky zeleniny, slupky od brambor a podobné, zvláště dřevnaté větší kusy předmětů. Nepatří tam ani ubrousky, vata, tampony, kancelářský papír, stelivo pro zvířata (hobliny) a všechny hrubší předměty, které nejsou schopné se rozložit na kašovitou hmotu během několika minut. Do odpadů byste také neměli vylévat olej ze smažení, ten nechte nasáknout do ubrousků a vyhazujte je do komunálního odpadu.
V odpadech působí neúprosné fyzikální zákony, a jakákoli větší částice, která se tu objeví, se může zachytit o stěny trubek a způsobit jejich neprůchodnost. Proto musíme dbát o to, aby odpady byly využitelné pouze pro snadno odplavitelné nečistoty.
Ale i přes důkladnou péči a občasné preventivní čištění odpadů např. louhem sodným může dojít k tomu, že se uvnitř přemnoží bakterie a vytvoří špatně průchodný balast, takže je nutné volat profesionály, kteří odpady protáhnou tlakovou vodou nebo mechanicky pomocí rotačního péra nebo frézy.