Ženy mají často v souvislosti s hormonálními změnami v organismu v období menopauzy různé nepříjemné zdravotní problémy. Patří k tomu i „línější“ metabolismus a nežádoucí přibírání na váze. Lze s tím něco dělat? Samozřejmě, že ano! Ale nesmíme být líné a musíme se hýbat! Důležité je najít si takovou pohybovou aktivitu, která nás bude bavit. Pak je vysoce pravděpodobné, že se jí budeme věnovat pravidelně a dlouhodobě. Jen taková nám pomůže vylepšit postavu, udržet si zdravou hmotnost, minimalizovat zdravotní obtíže a vylepšit náladu!
Začínáme krok za krokem!
Pokud je pro nás pravidelný pohyb něco nového, je nejlepším způsobem začít prostě víc chodit. Každý krok se počítá. Zapomeneme na eskalátory a výtahy, vzpomeneme si na staré dobré schody. To je pak více pohybu například i při cestě do práce nebo na nákupech! Brzy chůzi přivykneme. Je to pro člověka nejpřirozenější pohyb. Po krátké době se nebudeme zadýchávat při menší tělesné námaze a budeme se cítit mnohem více ve formě. Chodíme často na procházky a jejich délku prodlužujeme. Kondice bude narůstat!
Pak přidáme na pohybu!
Když si na pohyb trochu zvykneme, můžeme přidat vhodnou pohybovou aktivitu, sport. Tuku se prý nejlépe zbavujeme při takové aktivitě, při které se dostáváme na tepovou frekvenci 110 až 130 úderů za minutu. Není to ovšem tak jednoduché, protože každý jsme trochu jiný. Je to záležitost hodně individuální. Pro orientaci lze doporučit, že správnou intenzitu poznáme podle toho, že při pohybu jsme schopni si bez zadýchávání povídat. Dobrou volbou jsou sporty vytrvalostního charakteru. Když je provádíme správnou intenzitou, měli bychom cca po 20 minutách odbourávat tuk. Vhodná je jízda na kole a rotopedu, plavání a aqua, aerobic, nordic walking, ale třeba i míčové sporty jako basketbal či volejbal. Pokud se věnujeme turistice, mohou nám být na výletě výbornými parťáky ostatní členové naší rodinky. A také přátelé pejsci jsou skvělými společníky a trenéry!