Možná si ještě pamatujete socialistickou frázi, že práce šlechtí člověka, že je lidem přirozená, a že kdo nepracuje, neměl by snad ani vůbec jíst. Podobných nesmyslů vyplodil tento systém dost, ale v jednom tvrzení propagovaném v masmédiích se nemýlil. V rekreačním sportu a zejména v běžeckých disciplínách.
Nikde žádný reálný soupeř
Rekreační běžec si vyběhne, kdy chce, kam chce, s kým chce, a na jak dlouhou trasu chce. Nejčastěji tito lidé běhají sami a tak nemusí s nikým soupeřit, a to dokonce ani sami se sebou. Podstatné je prožívat radost z pohybu, jakou znají třeba cyklisté nebo pěší turisté. Takže nikde žádní diváci, co vás vypískají nebo zatratí, jen vy a pod vámi vhodný terén.
Konečně sám pro sebe
Specifikem dnešní doby je přehlcenost informacemi z Internetu, z e-mailu a ze sociálních sítí, dalo by se říci, že jste stále pod nějakým drobnohledem, nehledě na stovky kamerových systémů ve městech. Potřebujeme také být alespoň pár hodin denně o samotě, vysadit a meditovat. Meditace, to není jen přísně stanovená poloha v sedě se zkříženýma nohama, je to životní styl, proces zklidnění mysli a přiznejme si, že v tom dnešním chaosu, co se kolem nás děje, je každá vhodná chvíle pro meditační náladu nesmírně cenná.
Hormony štěstí
Říká se jim endorfiny a každý sportovec dobře ví, o čem je řeč. Cítíte se po každém i sebemenším fyzickém výkonu báječně, pozvedne se nálada z bodu mrazu a je to ten nejúčinnější prostředek proti mírným depresím.
Regenerace a trávení
Běhat by se nemělo ihned po jídle, to není ten nejlepší nápad, ale každopádně pravidelné sportování přispívá k lepšímu trávení a regeneraci vnitřních orgánů. Souvisí to také se vstřebáváním vápníku a hořčíku, zejména vápník se totiž při nedostatku pohybu ukládá tam, kde by neměl, a naopak pohyb jej podpoří transportovat na potřebná místa. Lépe se také obnovují tělesné buňky, což se projeví zejména na činnosti jater, ledvin, sleziny a slinivky. Víte, že největší procento diabetiků je mezi lidmi, kteří se příliš nepohybují a mají sklony k obezitě?