Jestliže se vám líbí originálně vyzdobené stěny, není třeba lepit tapety. Vymalovat pruhovanou zeď lze zvládnout snadno, a dokážete to i sami. Proužky nikdy nevyjdou z módy, jsou:
§ jednoduché
§ elegantní
§ mají schopnost opticky dotvarovat místnost tak, jak potřebujete
§ zvýšit anebo snížit strop
§ prodloužit stěnu
Začínáme
Ať už dáváte přednost:
§ jen lehce rozdílným odstínům jedné barvy
§ nebo se vám líbí kontrastní výrazné pruhy
§ či dokonce vícebarevné pruhování
Ve všech případech je pro malování pruhů na stěny interiéru třeba, abyste dokázali pracovat s barvami, malířskou štětkou, válečkem, anebo stříkací pistolí. Navíc budete potřebovat ještě jednu věc, a to maskovací pásku. Postup malby je snadný.
§ Stěnu vymalujete nejprve světlejší barvou.
§ Necháte, ji dobře uschnou a pak budete měřit. Zejména, pokud máte v úmyslu vytvořit široké pruhy, musíte měřit velmi pečlivě a také zvolit takovou šířku pruhů, aby buď vertikálně, anebo horizontálně pravidelně vyplňovaly celou stěnu. Jestliže budete nahoře nechávat světlejší lem v barvě stropu, pečlivě jej odměřte a nalinkujte hranu tohoto lemu. A od tohoto místa směrem dolů potom pruhy odměřujte.
§ Nyní budete používat maskovací pásku. Je to vlastně proužek papírové lepenky, která bude na stěně dobře držet, neprosákne přes ni barva a ani pod ni nezatékat. Po dokončení malování ji odlepíte, aniž by s sebou sloupala malbu. Měli byste používat pro tento účel pouze speciální malířské maskovací pásky.
§ Nyní vymalujte pruhy sytější barvou, což můžete jak štětkou a válečkem, tak i opatrně nastříkat.
§ Když malba v pruzích uschne, opatrně odlepte maskovací pásky.
Úzké proužky malby budou potom o něco pracnější. Nejvíc práce při malbě je pak u několikabarevného pruhování. Je třeba si nejprve vyzkoušet, jaká barva vznikne, když překryjete základní barvu ostatními barvami.