V obchodech běžně dostupná stavebnice LEGO® Technic je typická svými modely, které společně s jejich funkčními prvky dokonale představují skutečné stroje. Umožňuje postavit nejrůznější stavební a ostatní stroje i moderní automobily. Navíc lze jednotlivé sady vzájemně rozšiřovat a sestavit tak třeba i převodovky, funkční pístové motory nebo jeřábová ramena.
Teambuilding 2016 a nové nápady
Základní kámen k vývoji konceptu nového autonomního nakladače Zeux byl položen v roce 2016, když se designerské týmy LEGO® Technic a Volvo CE zúčastnily akce s názvem „Navrhněte si stavební stroje budoucnosti“ v rámci teambuildingu.
Jedinečné spojení obou týmů umožnilo zkoušení funkcí a spolupráce člověka s umělou inteligencí, hodnocení měřítek a designu různých nápadů k novým typům velkých i malých stavebních strojů při jejich postupující evoluci.
Oba týmy přizvaly ke spolupráci také skupinu dětí, která měla podávat zpětnou vazbu a umožnit vývoj nových unikátních funkcí a příslušenství. Jako unikátní příslušenství byl nakonec vybrán dron, který mapuje okolní terén, a nastavitelné rameno nad strojem opatřené kamerou.
Benefity nového unikátního příslušenství
Vzhledem k tomu, že senzory autonomního stroje ve většině případů nemohou registrovat přítomnost člověka, kamera vidí nejen terén, ale právě i například lidi v okolí stroje a jejich vzájemnou interakci s ním, a výrazně tak napomáhá k bezpečnosti. Autonomní vozidlo se tak může pohybovat na základě navigace kamery kolem stojících i pohyblivých objektů. Dron pak sleduje širší okolí a dopomáhá k lepší orientaci a možnosti předvídat případné kolize.
Jelikož autonomní stroj nepotřebuje v kabině člověka, může si dovolit dosáhnout optimální polohy svých jednotlivých částí podle potřeby pohybem podvozku a rámu. Protiváhu tvoří baterie s automatickým pohybem, což umožňuje i změnu těžiště kupříkladu při nakládání nebo sklápění.
Pohon nakladače Zeux je na 150kWh baterii, která vydrží 3-5hodinovou práci stroje, než je nutné ji znovu dobít ve stanici.